تبلیغات
مرکز مشاوره افق (زنجان) - نظریه های مشاوره ( 2 ) - روان شناسی فردی آدلر

نظریه های مشاوره ( 2 ) - روان شناسی فردی آدلر

 

نوع مطلب :مشاوره ،

نوشته شده توسط:مدیر - اکبر مهدیلو

مشاوره به شیوه ی روان شناسی فردی آدلر

روان شناسی فردی آدلر ( 1870 1937 ) که یک نظام مشاوره و روان درمانی است بر مبنای اجتماعی بودن، وحدت جسم و ذهن، هدف داری، مسئول بودن، خلاقیت، انتخاب گری و یکتایی انسان استوار است. این شیوه ی درمانی در نظام های آموزشی به طور اعم و در مدارس به طور اخص، کاربردهای فراوان یافته است. زیرا اصولاً با بررسی شیوه ی زندگی و هدف های فرد و آموزش رفتارهای مناسب در موقعیت های گوناگون سروکار دارد و با تأکید بر جنبه های اصلاحی و آموزشی در « این جا و اکنون » نظر بسیاری از مشاوران و روان درمانگران را به خود جلب کرده است .

آدلر کارش را برای اولین بار در « مرکز راهنمایی کودک » در وین آغاز کرد و توفیق او نشان دهنده ی کاربرد و کارآمدی این شیوه ی درمانی  در موقعیت های آموزشی و تحصیلی است .

آدلر که در ابتدا از پیروان اصلی روان کاوی بود، از فروید در مواردی چون تأکید بر غریزه ی جنسی و علل پیدایش نوروزها انتقاد کرد و رروان شناسی فردی را به وجود آورد. به نظر آدلر انسان موجودی در حالِ شدن است که در جهت هدف های ذهنی خویش در محدوده ی میدان پدیداری اش حرکت می کند. فردی که با اختلالات روانی مواجه است، بیمار نیست بلکه جرأت عمل کردن از او سلب شده است و به تبع آن برای رسیدن به هدف های آنی به جلب توجه، قدرت طلبی، انتقام جویی و اعلام شکست یا عجز متوسل می شود. انسان برای بقا باید با هم نوعانش رابطه ی متقابل برقرار سازد؛ در یک جامعه ی سالم، افراد از طریق کار کردن به هم نوعان خود خدمت می کنند و مسئولیت می پذیرند، هم چنین یکدیگر را دوست دارند و با یکدیگر معاشرت می کنند و رابطه ی محبت آمیز و صمیمانه ای برقرار می سازند .

برای شناخت انسان باید شیوه ی زندگی یا سازمان شناختی او بررسی شود. شیوه ی زندگی که هم چون نقشه ی ذهنی است و فرد را برای مقابله با جهان هستی یاری می دهد از چهار بخش مفهوم خود، خود ایده آل، انتظارات و نگرش های مردم درباره ی فرد و اعتقادات اخلاقی تشکیل شده است. مفهوم خود، مجموعه عقاید و پندارهای فرد درباره ی خویشتن است. این که انسان تصور می کند چگونه فردی باید باشد تا در جامعه مورد توجه دیگران قرار گیرد، خود ایده آل است. نگرش انسان نسبت به جهان هستی و دیگران و پی بردن به ارتباط آنان با خودش، جزئی از شیوه ی زندگی محسوب می شود. اعتقادات اخلاقی که خوب و بد و درست و نادرست را در بر می گیرند نیز بخشی از شیوه ی زندگی است. تضاد بین مفهوم خود و خود آیده آل، مفهوم خود و نگرش دیگران نسبت به فرد، و مفهوم خود و مفهوم خود و اعتقادات اخلاقی به احساس حقارت می انجامد. انسان از طریق « اراده » و « من خلاقه » آینده اش را تعیین می کند و سرنوشت او از قبل تعیین نشده است. هدف، منبع اصلی برای ایجاد و ادامه ی رفتار به شمار می رود و از طریق شناخت هدف ها می توان جهت حرکت و فعالیت فرد را پیش بینی کرد. انسان باید وظایف خود را در زندگی بشناسد و روش های همکاری را یاد بگیرد و در نهایت، جرأت یابد که علاقه ی اجتماعی اش را فعال سازد و به کمک آن شیوه ی جدید زندگی سازنده ای را بنا نهد .

مشاوره و روان درمانی آدلر، یک جریان آموزشی است که برای اجرای موفق آن همکاری نزدیک بین مُراجع و مشاور ضرورت دارد. مراجع باید « اشتباهات اساسی » خود را بشناسد و در صدد تغییر رفتارهایی برآید که اشتباهات مذکور را به وجود آورده است. هدف های اشتباهی معمولاً با هدف های نادرست و غیر ممکن، درک نادرست از زندگی و توقع بی مورد از آن، تقلیل یا انکار احساس ارزشمندی خود و ارزش های غلط دیگری مشخص می شوند. در جریان مشاوره، بررسی هدف ها و شیوه ی زندگی مراجع اهمیت فراوانی دارد.

هدف های مشاوره و روان درمانی آدلر عبارتند از تقویت علاقه ی اجتماعی و همکاری و مشارکت، کاستن احساس حقارت و غلبه بر بی جرأتی، ایجاد تغییرات بنیادی در شیوه ی زندگی و دگرگون کردن انگیزه ها و ارزش های نامطلوبی که موجب نگرانی شده اند. هم چنین ایجاد رابطه و حفظ آن، بررسی دقیق هدف ها و شیوه ی زندگی و پی بردن به تأثیر آن در ایجاد رفتار، ارائه ی تعابیر و تفاسیر ضروری که موجب بینش می شوند، طراحی برنامه های آموزشی و اصلاحی و پیشهناد راه حل های گوناگون از مراحل مشاوره به شیوه ی آدلر هستند .

این نوع مشاوره در هر موقعیت و برای درمان هر نوع اختلالی اجرا می شود و در آن اتاق درمان ساده است و به وسایل و ابزار چندانی نیاز نیست. معاینه ی جسمی مراجع ضرورت ندارد، زیرا روش کار بر شیوه های تربیتی استوار است. از آزمون ها روانی به ندرت استفاده می شود و در موارد زیادی کاربرد آزمون ضرورتی ندارد .

منابع :

- راهنمایی و مشاوره ی تحصیلی و شغلی، عبدالله شفیع آبادی، انتشارات سمت، تهران، 1379

مرکز مشاوره افق پنجشنبه 7 بهمن 1395
این شما هستید که انتخاب می کنید... دوشنبه 27 دی 1395
کانال تلگرامی مرکز مشاوره افق دوشنبه 27 دی 1395
دوستِ تو، خدا سه شنبه 23 مهر 1392
حفظ فضای عاشقانه در ازدواج شنبه 13 آبان 1391
چگونه همسری ایده آل باشیم؟ پنجشنبه 12 مرداد 1391
7 نوع متفاوت از عشق! دوشنبه 2 مرداد 1391
توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور 3 پنجشنبه 8 تیر 1391
توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور 2 پنجشنبه 8 تیر 1391
توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور 1 پنجشنبه 8 تیر 1391
کنکوری ها- آیا تو یک ماه آخر میشه معجزه کرد؟ یکشنبه 7 خرداد 1391
کناب درمانی- تربیت فرزند- پدر و پسر شنبه 9 اردیبهشت 1391
کتاب درمانی- تربیت فرزند- 5 زبان عشق کودکان شنبه 9 اردیبهشت 1391
سال نو مبارک یکشنبه 28 اسفند 1390
نظریاتی در باب عشق جمعه 12 اسفند 1390
افزایش اعتماد به نفس چهارشنبه 12 بهمن 1390
علل و عوامل اضطراب امتحان دوشنبه 5 دی 1390
اضطراب امتحان دوشنبه 5 دی 1390
راز تداوم یک زندگی! سه شنبه 24 آبان 1390
چگونه آهسته آهسته عاشق شویم؟ چهارشنبه 13 مهر 1390
لیست آخرین پستها
وبلاگنویسان
آگهی ساز - آگهی و تبلیغات رایگان