تبلیغات
مرکز مشاوره افق (زنجان) - نظریه های مشاوره ( 4 ) – مشاوره به شیوه ی مُراجع- محوری

نظریه های مشاوره ( 4 ) – مشاوره به شیوه ی مُراجع- محوری

 

نوع مطلب :مشاوره ،

نوشته شده توسط:مدیر - اکبر مهدیلو

مشاوره به شیوه ی مراجع- محوری را که کارل راجرز ( 1903 1987 ) بنا کرده به علت نگرش مثبت و عملی، در میان مشاوران مقبولیت فراوانی یافته است. راجرز که در آغاز از روان کاوی سود می جُست در صدد یافتن علل تغییر رفتار در جریان مشاوره و روان درمانی برآمد و پس از تلاش فراوان به ارائه ی مشاوره ی مراجع- محوری توفیق یافت .

پدیدار شناسی اساس مشاوره ی مراجع- محوری است. به نظر پدیدار شناسان هر چند جهان واقعی وجود دارد، به طور مستقیم قابل شناخت و تجربه نیست و از طریق ادراکات باید به وجود آن پی برد. ادراکات که میدان پدیداری یا جهان پدیداری را به وجود می آورند، شناخت جهان پیرامون را برای فرد امکان پذیر می سازند و آن بخش از جهان خارج را که فرد درک می کند از نظر او واقعیت دارد. بنابراین رفتار از ادراک حاصل می شود و جهان پدیداری هر فرد مختص خود او و با جهان دیگران متفاوت است. تنها خود فرد آن را به طور کامل می شناسد و تجربه می کند و هیچ کس با هیچ ابزاری نمی تواند به شناخت کامل آن توفیق یابد. از این رو، هر انسانی موجودی بی نظیر و منحصر به فرد شمرده می شود و با کلیه ی انسان های دیگر تفاوت دارد .

پایه ی اصلی مشاوره ی مراجع- محوری بر « این جا و اکنون »  قرار دارد و در آن « اگر - آن گاه » مطرح می شود. بدین معنی که      « اگر» در جلسه ی مشاوره، احترام و توجه و درک توأم با هم فهمی بین مُراجع و مشاور به وجود آید، « آن گاه » تغییر مطلوب و مقبول در مراجع به وقوع خواهد پیوست.

راجرز نسبت به انسان نگرش مثبتی دارد و معتقد است که انسان تمایل ذاتی به خودشکوفایی، تحقق هدف های ارگانیسم و حفظ تمامیت خود دارد. این تمایل ذاتی موجب تلاش و فعالیت، خود- رهبری، خود- نظمی، تسلط بر خود، استقلال، مسئولیت پذیری و اجتماعی شدن انسان می شود. اگر شرایط محیطی همراه با صفا و صمیمیت و پذیرش باشد، احساس ارزشمندی و دوستی در فرد به وجود می آید و به خویشتن نگری مثبت می انجامد. بر عکس، اگر شرایط محیطی مملو از خصومت و تنفر و طرد باشد، بدبینی و نفرت در فرد به وجود می آید و به خویشتن نگری منفی منتهی می شود .

در مشاوره ی مراجع- محوری، مشاور و مراجع در محیطی صمیمی، آگاهانه و صادقانه با یک دیگر تعامل کلامی و غیر کلامی و عاطفی و عقلی برقرار می کنند. آن چه تغییر مراجع را در جلسه ی مشاوره ممکن و تسریع می کند پذیرا بودن و خلوص مشاور و نیز درک توآم با هم فهمی مراجع است. هدف اصلی مشاوره ی مراجع- محوری، کاهش اضطراب و افزایش خودآگاهی و خودشناسی مراجع است که با این خصوصیات همراه می باشد : احساس آرامش، تقویت انگیزه ی درونی برای تلاش و فعالیت سازنده، ستایش زیبایی ها، برقراری روابط عمیق عاطفی با دیگران، تعیین هدف های سازنده در زندگی و قبول خود و پذیرش مسئولیت رفتار.

در مشاوره ی مراجع- محوری برای تغییر ادراکات که به دگرگونی رفتار مراجع می انجامد مشاور باید :

1- با مراجع رابطه ی صمیمی برقرار کند .

2- مراجع را انسان محترم و ارزش مندی بداند و بدون هیچ گونه شرطی او را تا حد امکان بپذیرد .

3- مراجع و مشکل او را درک کند و به همدلی با او بپردازد و مشکل را از دریچه ی چشم او بنگرد و بتواند خود را به جای مراجع قرار دهد.

راجرز به تشخیص بیماری مراجع از جانب مشاور معتقد نیست، زیرا ماهیت و علت بیماری جسمانی با نگرانی عاطفی تفاوت دارد. هم چنین به کاربرد آزمون های روانی برای تشخیص، اعتقاد چندانی ندارد و تا حد امکان از آن ها استفاده نمی کند. مشاوره ی مراجع- محوری به صورت انفرادی و گروهی و با هر نوع مشکلی کاربرد دارد. ابتکار عمل و اداره ی جلسه ی مشاوره با مراجع است و مشاور از قضاوت و تحمیل ارزش هایش به مراجع امتناع می ورزد. در جریان مشاوره بیش تر از روش های انعکاس، تصریح، گوش دادن فعال، تکرار گفتار مراجع و تشویق مراجع به سخن گفتن استفاده می شود .

منبع : - راهنمایی و مشاوره ی تحصیلی و شغلی، عبدالله شفیع آبادی، انتشارات سمت، تهران، 1379

مرکز مشاوره افق پنجشنبه 7 بهمن 1395
این شما هستید که انتخاب می کنید... دوشنبه 27 دی 1395
کانال تلگرامی مرکز مشاوره افق دوشنبه 27 دی 1395
دوستِ تو، خدا سه شنبه 23 مهر 1392
حفظ فضای عاشقانه در ازدواج جمعه 12 آبان 1391
چگونه همسری ایده آل باشیم؟ پنجشنبه 12 مرداد 1391
7 نوع متفاوت از عشق! دوشنبه 2 مرداد 1391
توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور 3 چهارشنبه 7 تیر 1391
توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور 2 چهارشنبه 7 تیر 1391
توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور 1 چهارشنبه 7 تیر 1391
کنکوری ها- آیا تو یک ماه آخر میشه معجزه کرد؟ یکشنبه 7 خرداد 1391
کناب درمانی- تربیت فرزند- پدر و پسر شنبه 9 اردیبهشت 1391
کتاب درمانی- تربیت فرزند- 5 زبان عشق کودکان شنبه 9 اردیبهشت 1391
سال نو مبارک یکشنبه 28 اسفند 1390
نظریاتی در باب عشق جمعه 12 اسفند 1390
افزایش اعتماد به نفس چهارشنبه 12 بهمن 1390
علل و عوامل اضطراب امتحان دوشنبه 5 دی 1390
اضطراب امتحان دوشنبه 5 دی 1390
راز تداوم یک زندگی! سه شنبه 24 آبان 1390
چگونه آهسته آهسته عاشق شویم؟ سه شنبه 12 مهر 1390
لیست آخرین پستها
وبلاگنویسان
آگهی ساز - آگهی و تبلیغات رایگان